خانه / آخرین آموزش های نقلی / چگونه سیب زمینی بکاریم؟

چگونه سیب زمینی بکاریم؟

سیب زمینی یکی از محصولاتیست که فصل بخصوصی نداره و همه فول به راحتی در دسترسه. در اکثر غذاها مورد نیازه و حتی خودش هم می توونه یه وعده غذایی به حساب بیاد. سیب زمینی های سرخ کرده عصرونه رو یادتون هست؟ ته دیگ طلایی کنار بشقاب غذا چطور؟ شاید دوست داشته باشید خودتون دست به کشت و کار بزنید و توی خونه در یک فضای کوچیک سیب زمینی بکارید. برای کاشت اون چیزی زیادی لازم نیست با داشتن یه گلدان بزرگ و خاک و  دکمه سیب زمینی می تونید کشت و کار رو آغاز کنید.


1 بذر سیب زمینی تهیه کنید: بذر سیب زمینی به دکمه یا تکمه معروف است را خریداری کنید. این بذر فقط برای کاشت است و مصرف خوراکی ندارد.چگونه سیب زمینی بکاریم؟


2 گلدان بزرگی تهیه کنید: سیب زمینی از جمله گیاهانیست که زیر خاک رشد می کند، بنابراین هر چه گلدان بزرگتر و عمیق تر باشد، سیب زمینی ها بهتر رشد خواند کرد. گلدانی به اندازه یک گالن ۱۰ لیتری مناسب است.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


3 ته گلدان را سوراخ کنید: بذر سیب اگر به مدت طولانی در آب زیاد قرا بگیرد می پوسد. پس لازم است برای جلوگیری از این امر، سوراخ هایی را ته ظرف ایجاد کنید تا آب اضافی از آن خارج شود.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


4 غنی سازی خاک: اگر خاک گلدان را با کود چند منظوره مخلوط کنید، مواد غذایی مورد نیاز بذر تامین می شود. همچنین شما می توانید مقدار کود حیوانی مثل کود مرغی، ماهی خشک خرد شده، پودر استخوان و خزه دریایی نیز استفاده کنید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


5 بذرهای سیب زمینی را در جای سرد و تاریک قرار هید: بذرها را درون ظرفی مثل جعبه تخم مرغ قرار دهید و در جای تاریک، خشک و خنک قرا دهید. کابینت یا انباری درون زیر زمین بهترین مکان برای نگهداری آنهاست. هر روز به آنها سر بزنید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


6 بعد از اینکه تعدادی دکمه روی آنها ایجاد شد، سیب زمینی ها را به مکانی روشن و خنک انتقال دهید. سیب ها را در آنجا قرار دهید تا دکمه های آن زیادتر شده و جوانه هایی به رنگ سبز تیره کوچک روی آن رشد کند.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


7 دکمه های اضافی را جدا کنید: هر چه دکمه های بیشتری داشته باشید، سیب زمینی های بیشتری خواهید داشت. از طرفی هر چه تعداد دکمه ها زیادتر باشد، سیب های کوچک تری برداشت خواهید کرد در واقع کیفیت کمتری خواهند داشت؛ پس بهتر است سه تا از دکمه های بزرگ تر و سفت تر را نگه دارید و بقیه را یا چاقویی تیز جدا کنید.چگونه سیب زمینی بکاریم؟


8 سیب زمینی را نصف کنید: اگر نمی خواهید دکمه ها را جدا کنید، می توانید سیب را نصف کرده و از هر نیمه به عنوان یک بذ مستقل استفاده کنید. هر نیمه باید ورنی حدود ۴۵ تا ۶۰ گرم داشته باشد و دو یا سه دکمه روی آن باشد. هر نیمه را چند روز در معرضهوای آزاد قرار دهید تا سطح باز آنها خشک و پینه ای شود.چگونه سیب زمینی بکاریم؟


9کاشت: کف گلدان را سنگ ریزه یا تکه های شکسته شده گلدانها سفالی بریزید. وجود آنها رووند هکشی را آسان تر کرده و باعث می شود آب اضافی از گلدان خارج شود.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


10 ب ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر از گلدان را خاک بریزید با دستتان به آرامی روی خاک فشار وارد کنید تا هوای بین خاک از بین رفته و توده منسجم و محکمی ایجاد شود.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


11 بذر سیب زمینی را در گلدان قرار دهید: توجه داشته باشید دکمه ها باید به طرف بالا باشند. دکمه ها را با فاصله ای مناسب از یکدیگر قرار دهید. گلدان را خیلی شلوغ نکنید. به طور کلی در گلدانی با قطر ۵۰ سانتیمتر بیش از ۳ بذر قرار ندهید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


12 دکمه ها را با خاک بپوشانید: به اندازه ۱۰ الی ۱۳ سانتیمتر روی دکمه ها خاک بریزید و با دست آهسته ( به طوری که دکمه ها اسیب نبینند) فشار وارد کنید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


13 آبیاری کنید: همواره خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. توجه داشته باشید که خیس و گلی نشود.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


14 مقدار خاک را زیاد کنید: با رشد و قد کشیدن گیاه مقدار خاک روی آن بریزید. به طور کلی عمق خاک گلدان باید ۴۶ تا ۶۱ سانتیمتر باشد.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


15 مرتبا به گلدان آب دهید: خاک گلدان باید همواره مرطوب باشد. توجه داشته باشید که خاک نباید خیس یا خشک باشد. برای اطمینان انگشتتان را در خاک فرو ببرید تا از میزان رطوبت آن مطلع شوید. در تابستانها به علت گرمی هوا، لازم است روزی دو مرتبه به گلدان آب داده شود. در زمستان که عموما بارش های فصلی شروع می شود، ۵/۲ سانتیمتر آب باران در هفته برای رشد آنها کافی است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بارش زیادی ندارد خودتان دستی به آن آب دهید.یک باران سنج نزدیک گلدان قرار دهید تا متوجه بشوید آیا بارش کافی را درهفته دریافت کرده است.چگونه سیب زمینی بکاریم؟


16 گلدان را در معرض آفتاب شدید قرار ندهید: سیب زمینی گیاهی است که که به نور خورشید احتیاج دارد اما اگر برای مدت زمان طولانی در معرض نورشدید و مستقیم باشدضعیف می شود. بنابراین گلدان را بیرون از اتاق درآفتاب ملایم قرار دهید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


17 ب Ph خاک را چک کنید: این کار عموما در اواسط فصل صورت می گیرد مخصوصا اگر برگهای گیاه زرد و ضعیف شوند. برای اینکار از کاغذ لیتموس استفاده کنید. سیب زمینی در خاکی با ph=6به خوبی  رشد میکند. اگر ph خاک گلدان شما بیش از این مقدار است برای کاهش آن کود شیمیایی اضافه کنید. برای افزایش ph خاک از آهک زراعی استفاده کنید.چگونه سیب زمینی بکاریم؟


18 از کود مایع استفاده کنید: هر دو هفته یکبار مقداری کود مایع به خاک اضافه کنید. رسیدگی کناسب به گیاه منجر به برداشت محصولی باکیفیت خواهد شد.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


19 مراقب آفت زدگی گیاه باشید: بعضی از این آفتها مانند حشراتی که روی برگ سیب زمینی هستند را می توان با دست جدا کرد اما برای سایر آفت ها از مواد آفت کش استفاده کنید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


20 حواستان به بیماری های گیاهی باشد: بسیاری از بیماریها مثل زنگ گیاه واگیردار هستند. پس اگر گلدان شما هر یک از علایم این بیماری را داشت سریعا آن را از سایر گیاهان جدا کنید.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


21 به جستجوی محصول بشتابید: چند هفته بعد از گل دادن گیاه اولین محصول شما آماده برداشت می شود. اما دقت داشته باشید سیب های سبز سمی و نارس هستند و نباید چیده شوند. بهتر است قبل از چیدن، با کنار زدن خاک سیب زمینی ها را در سطح خاک انتقال بدهید تا از رسیده بودن آنها مطلع شوید. سیب هایی که حداقل به اندازه تخم مرغ شده باشند و رنگ طبیعی داشته باشند برای مصرف آماده اند.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


22 سه هفته قبل از برداشت آخر، دیگر به گلدان آب ندهید. زمانی که ساقه و برگ گیاه کاملا زرد شد، محصول شما آماده برداشت است.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟


23 دستکشی دست کنید و کل ساقه و برگ گیاه را گرته و از خاک بیرون بشید. سیب زمینی ها را بچینید. خاک گلدان را زیر و رو کنید زیرا ممکن است تعدادی سیب درون خاک جا مانده باشد.

چگونه سیب زمینی بکاریم؟

درباره‌ی فرزانه نیک فرد

فرزانه نیک فرد
وقتی داشتم از رشته کارشناسی زبان انگلیسی فارغ التحصیل می شدم، هیچوقت فکر نمی کردم دنیای من بشه IT و کامپیوتر! حالا تقریبا تمام وقت من در دنیای کامپیوتر، آموزش مجازی، گرافیک و انیمیشن می گذره!

حتما ببینید

تاپیر تماس چشمی

برای فروش بهتر، با مشترین خود ارتباط چشمی موثر داشته باشید.

برای فروش بهتر، با مشترین خود ارتباط چشمی موثر داشته باشید.   ۱ ۲ ۳ …

4 نظر

  1. خیلی جالب بود به کار خوبتون ادامه بدین

  2. خیلی ممنون. خیلی دوست دارم

  3. عالی بود عالی واقعا کامل و دقیق توضیح داده بودین ممنون از وقتی که گذاشتین

    فوق العاده همین که با عکس توضیح دادین عالیه سایتای دیگرو نگاه کردم ولی هیچکدوم بدرد نمیخورد شما مطالبتون عالی بود

  4. ممنون از لطفتون کامل و جامع توضیح دادید

    فقط استفاده از هورمون های گیرین که مخصوص ریشه دهی هستن رو هم پیشنهاد میکنید برای کاشت سیب زمینی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *